/ در دسته‌بندی نشده / توسط
آخرین زمان ویرایش:

قلعه بابک

قلعه بابک بنا شده در بالای کوهی به بلندای ۲۳۰۰ متر، نزدیک به سه کیلومتری شهر کلیبر شمال شهرستان اهر و در ارتفاعات غرب رود بزرگ قره‌سو قرار دارد.

قلعه بابک که به نام‌های قلعه بابک، دژ بابک، بذ و قلعه جمهور هم معروف است دژ و مقر سردار تاریخی ایران، بابک خرم‌دین بوده است که در هنگام قیام بر علیه دستگاه خلافت عباسی در قرن سوم هجری ساخته شده است.

قبل از رسیدن به دروازه قلعه و ورود به بنای مستحکم دژ باید از معبری عبور کرد که به صورت دالانی است و از سنگ‌های منظم طبیعی شکل گرفته و تنها گنجایش عبور۱ نفر را دارد و دو نفر به سختی می‌توانند از آن بگذرند و فاصله این معبر تا باروی قلعه در حدود ۲۰۰ متر است و مقابل آن قرار دارد. از همین نقطه است که صعوبت راه و ابهت خاص این قلعه رفیع و موقعیت خیره کننده آن بیننده را به اعجاب وا می دارد.برای نفوذ به داخل تنها راه ورود دروازه اصلی است و از کوهستان امکان وارد شدن به قلعه وجود ندارد، با گذر از دروازه ورودی و پشت سر گذاشتن بارو، جهت رسیدن به دژ اصلی باید از گذرگاهی باریک که حدود ۱۰۰ متر صعود از ارتفاع را نیز به همراه دارد گذشت تا به مدخل ورودی قلعه رسید، مسیری صعب العبور که از یک سمت مشرف به دره‌ای است با جنگل‌های تنک و ژرفایی در حدود ۴۰۰ متر که به صورت تیغه و دیواره تا قعر دره ادامه دارد.قلعه بابک در سال ۱۳۴۵ با شماره ۶۲۳ در لیست آثار ملی، تاریخی و فرهنگی ایران ثبت شد و مرمت آن از سال ۱۳۷۶ توسط اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی آغاز شد.

در کشفیات و تحقیقات باستان شناسی، آنچه از قلعه جمهور به دست آمده عبارتند از: تنورهای متعدد پخت نان، سفالینه های منقوش و لعابدار، سکه هایی از دوران اتابکان آذربایجان و هزاراسپیان (قرن های ۶ و ۷ هجری) که وجود حکومتی در منطقه را در زمان های یاد شده نشان می دهد.

برای مراجعه به قلعه بابک می توان با طی مسیر حدود ۱۸۳ کیلومتر از تبریز  به اهر و کلیبر رفته و در مسیری کوهستانی پس از طی حدود ۷ کیلومتر راه آسفالت به نقطه آغازین مسیر به مختصات N38,51.451 و E046,59.393 و ارتفاع ۱۸۵۰ متر رسید. از این نقطه می توان بصورت پیاده به قلعه رفت که حدود ۵ ساعت کوهپیمایی متوسط در مسیر رفت و برگشت پیش رو است. خودروهای دو دیفرانسیل نیز در محل خدمات ارائه می کنند. بطوریکه از مسیر خاکی تا نقطه  N38,50.694 و E046,58.390 و ارتفاع ۲۱۷۵ متر رسیده که از آنجا تا قلعه حدود ۱۹۰۰ متر کوهپیمایی متوسط که حدود ۱.۵ ساعت رفت و برگشت خواهد بود، باقی است.

پیشنهاد می شود در سفر به منطقه شمال غرب ایران حتما از این جاذبه تاریخی دیدن نمایید. در سفر به منطقه کلیبر می توانید از سایر جاذبه های منطقه از جمله پل خدا آفرین، برج قارلوجا، زیارتگاه شاهزاده قاسم، عمارت آینالو، کلیسای ونیق، پل یتروان، قله دره سی، سواحل رود مرزی ارس و جنگل های ارسباران نیز دیدن کنید.

محصولات باغی نظیر گردو، ذغال اخته، همچنین ورنی بافی، جاجیم بافی و گلیم بافی از جمله سوغات و صنایع دستی منطقه اند.

نوشته های مشابه

2 دیدگاه

 1. دختردست کوچولو

  من هر سال تابستون میرم‌قلعه و چند روزی میمونم و همه چور آبو هوارو میبینم‌اونجا.
  یه قلعه بابکه و یه عمو‌همت زحمت کش که اونجا به مهمونا خدمات میده چای و کیکو…..
  حتما برید اونجا و کیف دنیارو ببرید😏😏😏😏

  1. hassan نویسنده پست

   چقد خوب انشالله این بار حتما هتل ما تشریف بیارین قدمتون روی چشم لحظات خوب رو کنار ما و کادر حرفه ای ما تجربه کنید

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *