/ در دسته‌بندی نشده / توسط
آخرین زمان ویرایش:

چشمه آبگرم موتاللیق

متعلق كه در زبان محلی ‘متاللی’ خوانده می شود، روستایی تاریخی با ۴۰ خانوار در دامنه های جنوبی كوه قره داغ شهرستان كلیبر/ بخش آبش احمد/ بوده كه شهرتش را مدیون چشمه ای با خواص درمانی اعجاب انگیز است.
دمای آب این مجتمع مدرن در مظهر چشمه ۶۸ درجه سانتیگراد بوده و یكی از اصلی ترین مزیت آن آبتنی در ۲ فضای سرپوشیده مجزا با سقف متحرك است.
آب این چشمه درمان دردهای مفصلی است و از روزگار قدیم بسیاری از مردم ارسباران به این چشمه آب درمانی خو گرفته اند.
مردم محلی معتقدند آب لغزنده این چشمه تاثیر خوبی روی پوست انسان دارد و به همین خاطر آب برخی از دوش های این مجتمع (در هنگام خروج ) از آب چشمه تامین می شود.
آبتنی زیر باران و برف پاییزی و زمستانی در آب گرم ‘متعلق’ جذابیت كم نظیری بوده و در فصل های بهار و تابستان نیز مناظر اطراف این مجتمع جاذبه ای مضاعف برای گردشگران منطقه است.
این مجتمع به لحاظ بهداشتی یكی از بهترین و تمیزترین آب گرم های كشور است.
این چشمه دایمی آب گرم مربوط به دوران ‘پلیوسن میانی’ است و قدمتی در حدود سه و نیم میلیون ساله دارد. این مجتمع در داخل منطقه نمونه گردشگری متعلق واقع بوده و بیش از ۲۵ واحد مهمانسرا و غذاخوری سنتی با بیش از ۵۰ سال قدمت در این منطقه فعال است.

قلعه تاریخی قلعه كندی و زیارتگاه امامزاده شاه قاسم (ع) كه دارای شجره نامه و از اولاد حضرت امام موسی بن جعفر (ع) است، در نزدیكی این منطقه واقع و مكمل گردشگری برای آبگرم متعلق است.
مسیرهای دسترسی به این منطقه چه از مسیر تبریز – اهر – هوراند – آبش احمد و چه از مسیر اهر- كلیبر – آبش احمد در فصل های بهار و تابستان نمایشگاهی از جلوه های طبیعی است.
محورهای اصلاندوز – خداآفرین – آبش احمد یا مشگین شهر – گرمی – پل آزادگان – آبش احمد از دیگر مسیرهای دسترسی به این مجتمع آبدرمانی است.
آب و هوای ییلاقی و پوشش جنگلی، این آب گرم را به رویای بهشتی گردشگران منطقه ارسباران تبدیل كرده و زیرساخت های گردشگری منطقه را در مسیر توسعه قرار داده است.
این بخش به واسطه ظرفیت های كم نظیر گردشگری همچون آب گرم متعلق، زیارتگاه امامزاده قاسم / برادر امام رضا (ع)/، طبیعت بكر و آبگرم ‘ یل سویی’ در حال توسعه است.
این مجتمع در زمینی به وسعت ۱۲ هزار و ۷۸۰ متر مربع شامل جكوزی، رستوران، بوفه، كافی شاپ، سالن‌های ورزشی، بدنسازی، فضای بازی كودكان، رختكن‌های مجهز، پاركینگ، نمازخانه و واحدهای تجاری است.
بر اساس آزمایش های صورت گرفته از سوی سرمایه گذاران این مجتمع آب چشمه دارای ۱۳ نوع ماده معدنی از جمله گلیسیرین، فسفر، گوگرد، سدیم و نیترات سدیم است.

نوشته های مشابه

ورنی هوراند

ورنی یا نوماک چیست؟ ورنی نه فرش است نه گلیم. بلکه نوعی زیرانداز است که هم سادگی و سبکی گلیم…

منطقه حفاظت شده آینالو

از جاده‌ قلعه بابک که حرکت کنید، بعد از ۴۵ کیلومتر در سمت چپ تابلوی آینالو را می‌بینید که مسیر…

يك ديدگاه

نظری بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *