عشایر قره داغ

در این منطقه ایل‌های بزرگی همچون چلبیانلو، آتمیالو، قاراچورلو، حاج علی لو، محمدخانلو، حسین اوغلو، حسن بیگلو و … زندگی می‌کنند و طبق آمار ارایه شده از سوی اداره امور عشایری تعداد جمعیت عشایر ثابت ۱۶۰۰ خانوار با ۸۳۰۰ جمعیت و عشایر سیار با ۳۱۵۰ خانوار با جمعیتی بالغ بر ۱۷۲۰۰ می‌باشد که حدود ۸ ماه سرد سال را در قشلاق سکونت و اواسط خردادماه به مناطق ییلاقی کوچ می‌کنند، عمده فعالیت عشایر قره داغ کشاورزی و دامپروری است.عشایر در زمان کوچ با مشکلات زیادی از جمله هموار نبودن مسیر‌های منتهی به ییلاق‌ها، نبود برق، عدم آنتن دهی خطوط تلفن همراه، عدم ویزیت به موقع پزشک خانواده، عدم مراجعه دام پزشک و … روبرو هستند، ولی به ناچار جهت امرار معاش سختی‌ها را به جان می‌خرند و با مشقت هرچه تمام به زندگی خود ادامه می‌دهند، البته این گونه مشکلات روی نسل جدید تاثیر گذاشته و دیگر میل و رغبتی برای ادامه راه آبا و اجداد خود ندارند و این یک خطر جدی برای ادامه حیات زندگی عشایری محسوب می‌شود.

e553ff1a-b2cb-4a68-b6a9-9c40e51789d5

قلعه بابک

این قلعه یکی از دیدنی‌های آذربایجان شرقی‌ست که با تبریز سه ساعت فاصله دارد و در ۱۳ کیلومتری کلیبر واقع شده. خیلی‌ها میگویند برای رسیدن به قلعه باید زحمت زیادی را به جان بخرید. اگرچه قشنگی‌های مسیر و منظره‌ای که از آن بالا می‌بینید به زحمت رفتنش می‌ارزد. قلعه بابک در فاصله‌ یک ساعت و نیمه از اهر و سه ساعته از تبریز قرار دارد.، اما نزدیکترین شهر به آن کلیبر است، بروید تبریز و از آنجا راهی کلیبر شوید. از جاده‌ کلیبر تا قلعه بابک حدود سه کیلومتر فاصله است. کلیبر شهریست سرسبز، در دامنه‌ کوه و کنار جنگل. از کلیبر که بروید به جاده‌ای می‌رسید که به جاده قلعه بابک معروف است این جاده آسفالت است. قلعه یا دژ بابک، به قلعه جمهور و بذ هم معروف است. این قلعه اسمش را از بابک خرمدین گرفته است. این دژ تاریخی روی کوهی در ارتفاع ۲۳۰۰ متری ساخته شده. دره‌هایی هم که دور دژ هستند حدود ۴۰۰ تا ۶۰۰ متر عمق دارند.این قلعه‌ در دوره‌ ساسانی ساخته شده و همچنان پا برجاست و ما می‌توانیم ببینمش. هم طبیعت‌گردی و پیاده‌روی می‌کنیم، هم آثار تاریخی این منطقه را می‌بینیم. در این محدوده سفال‌هایی پیدا شده که به قرن ۷ هجری تعلق دارند. سکه‌‌ مسی هم در این‌جا پیدا کرده‌‌اند. قلعه بابک در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

منطقه‌ گردشگری آینالو در بکرترین جاهای جنگل ارسباران و فاصله‌ یک ساعته از قلعه بابک قرار دارد.  آینالو کوهستانی‌ست و جنگل‌ سبز و پردرخت دارد. در این جنگل‌ مارال و آهوی وحشی زندگی می‌کند. عمارت آینالو که یادگار معماری دوره‌ی قاجار است، بسیار دیدنی است و روی کوه بنا شده.

از راه قلعه بابک که بگذرید، با پشت‌ سر گذاشتن روستاهای شجاع‌آباد، هجراندوست، آغویه و علی‌آباد به دره مکیدی می‌رسید. این پارک جنگلی پر است از درختان میوه و پرنده. در این منطقه استراحتگاه‌هایی هم وجود دارد.

کمپ گردشگری ایل‌یوردی در مسیر راه قلعه پذیرای شما عزیزان می‌باشد. جهت اسکان، پذیرایی صبحانه، ناهار، شام همچنین استفاده از بوفه کمپ و ایاب و ذهاب به قلعه و سایر مکان‌های دیدنی منطقه در کنار شما گردشگران عزیز هستیم.

b1-8

....